Aktualitātes

Ceturtais novada dievnamu apsekošanas brauciens

12. oktobrī Talsu novada muzeja speciālisti devās jau ceturtajā novada dievnamu apsekošanas braucienā. Šajā arī ieguvums muzeja krājumam – vienošanās par dāvinājumu no Dzedru Mārtiņa evaņģēliski luteriskās baznīcas.

Šoreiz speciālisti devās uz Uguņciema baptistu baznīcu, Dzedru Mārtiņa evaņģēliski luterisko baznīcu, Iģenes evaņģēliski luterisko baznīcu, Dārtes evaņģēliski luterisko baznīcu, Ķūļciema Sv. Arsēnija pareizticīgo baznīcu.

Šī reize bija īpaša, jo Talsu novada muzeja speciālisti ne tikai apsekoja dievnamus, apzinot to specifiku, problēmas un vajadzības, bet arī vienojas par papildinājumu muzeja krājumam – Ķūļu brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības karogu.

Ķūļu Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrība dibināta 1933. gadā, ap to laiku uzšūts arī biedrības karogs, kurš ļoti labā stāvoklī saglabāts Dzedru baznīcā. Šobrīd norisinās sarunas par karoga nodošanu Talsu novada muzeja krājumam.

Viens no uzdevumiem ir novērtēt un fiksēt baznīcu patreizējo stāvokli, pievienojot aktuālo fotofiksāciju jau esošajiem materiāliem.

Bez fiksācijas un izvērtējuma muzeja darbiniekiem ne mazāk svarīgi ir zināt par kultūrvēsturisko vērtību esību, izzināt novada kultūrvēsturisko mantojumu ne tikai materiāli fiziskā nozīmē, bet arī lūkoties uz vēsturisko kontekstu un apstākļiem, kas ir noteikuši, kāpēc viens vai otrs dievnams ir radies konkrētajā vietā, un kāda ir bijusi tā tālāka attīstība.

Ceturtajā dievnamu apsekošanas reizē piedalījās muzeja direktors Uldis Jaunzems-Pētersons, Pētniecības nodaļas speciālisti Kristiāna Skromule un Inga Pētersone, muzejpedagogs Dāvis Derķevics, kā arī izstāžu un ekspozīciju kuratore Ziedīte Začeste.

Talsu novada muzeja Komunikācijas un izglītības nodaļa