AktualitātesCeturkšņa priekšmetsKrājuma jaunumi

CETURKŠŅA PRIEKŠMETS – PLĪTIŅA AR GLUDEKLI

Pavasaris saistās ar tīrību, kārtību un gaišu laiku. Pēc drūmā un tumšā ziemas perioda tiek sakopta apkārtne, tīrītas, vēdinātas telpas, lai ielaistu mājās svaigu un tīru gaisu. Pēc laukā izžautās veļas pavasara aromāts ienāk telpās. Patīkami gludināt svaigu un smaržīgu audumu. Iejūtoties pavasara tīrības vēsmās, no aprīļa līdz pat jūlijam Talsu novada muzejā, kā ceturkšņa priekšmets apskatāma plītiņa ar gludekli, kas ir gana interesants un neredzēts priekšmets.

Kopš 17. gadsimta sāka izmantot gludekļus, kuru izskats atgādina mūsdienās lietotos: viengabala dzelzs gludekļus, ko uzkarsēja uz uguns. Vēlāk to aizstāja ar vieglāku konstrukciju – metāla kārbu, ko piepildīja ar karstām kokoglēm. 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā lietoja gludekļus, kas darbojās, izmantojot dabasgāzi, alkoholu, vaļu taukus un pat benzīnu. 19. gadsimta beigās izgudroja elektrisko gludekli (patents Henrijam Sīlijam 1882. gada 6. jūnijā). Pirmais elektriskais gludeklis ar termoregulatoru (temperatūras regulētāju) parādījās 20. gadsimta 20. gados.

Uz plītiņas atrodas septiņas gludekļa pamatnes sildīšanai un viens rokturis sildierīces uzņemšanai – kamēr ar vienu gludināja, tikmēr uzsila pārējās. Tas ieekonomēja gludināšanas laiku.

Plītiņa ar gludekli ražota Amerikas Savienotajās Valstīs Pensilvānijas štatā Filadelfijā 19. gs. otrajā pusē. Lietojusi Ieva Brāle (dzimusi Raģe ap 1892. g.) Spāres muižā, kur kalpojusi par gludinātāju ap 1913. gadu. Priekšmets muzejā nonācis 1979. gada ekspedīcijas laikā Ģibuļu pagastā.

Ona Kaudze,

Talsu novada muzeja galvenā krājuma glabātāja

Sākuma foto: Sandis Priede

Spāres muiža ap 1930. gadu. TNMM 29028
Spāres muižas ēka. Graubes foto pirms 1940. g. TNMM 9825