Uncategorized

Ceturkšņa priekšmets – Lelles Latvijas novadu tautastērpos

Atzīmējot Latviešu Dziesmu svētku 150. jubilejas gadu, no jūlija līdz septembrim muzejs kā ceturkšņa krājuma priekšmetu piedāvā leļļu kolekciju Latvijas novadu tautastērpos. Kopā apskatāmas 28 lellītes, kas tērptas dažādu novadu tautastērpos.

Tās 1999. gadā izgatavojusi Ilga Madre (1921-2002), izmantojot autentiskus audumus, kā arī atspoguļojot Latviešu tautastērpu jostu un vainagu valkāšanas tradīcijas.

Ilga Madre – etnogrāfe, rokdarbniece, pedagoģe, grāmatu autore, tautas daiļamata meistare. Dzimusi 1921. gada 24. septembrī Talsu apriņķa Lībagu pagasta Slaparu mājās. Skolas gaitas uzsākusi Lībagu skolā, turpinājusi Talsu Valsts ģimnāzijā (tagadējā Talsu novada muzeja ēkā), kā arī Latvijas Mājsaimniecības institūtā. 1948. gadā pabeigusi Latvijas lauksaimniecības akadēmiju, iegūstot kvalifikāciju etnogrāfs – skolotājs un mācīts agronoms mājturībā.

Darba gaitas uzsāktas Latvijas Vēstures muzejā, bet no 1958. gada Ģ. Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja Tautas lietišķās mākslas studijas „Atspole” vadītāja. No 1990. gada Latviešu tautas lietišķās mākslas biedrības priekšsēdētāja.

  1. gadā ieguvusi Tautas Daiļamata meistares goda nosaukumu.
  2. gadā apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni.
  3. gadā ieguvusi Lielo Folkloras gada balvu par mūža ieguldījumu.

Mirusi 2002.gada 27.jūnijā. Apglabāta Lībagu pagasta Slaparu kapsētā.