Ceturkšņa priekšmets – kokle
Šogad notiks XXVI Vispārējie Dziesmu un XVI Deju svētki, kas norisināsies Latvijas valsts simtgades zīmē un kļūs par svinību lielāko vēstījumu. Par ceturkšņa priekšmetu un šo svinību simbolu Talsu novada muzejā ir izraudzīta Kurzemes kokle. Tā līdz ar pārējām Latvijas kultūrvēsturisko novadu koklēm uzskatāma par vērtīgāko latviešu tautas strinkšķināmo stīgu mūzikas instrumentu, kas Kurzemes pusē ar tam raksturīgo nelielu izmēru un vieglumu ir sevišķi skaists savā apdarē. Kokle ir viena no latviešu tradicionālās kultūras un senatnīguma paudējām, jo, piemēram, Kurzemē atrastie vecākie paraugi darināti vēl 17. gadsimtā, bet rakstītos avotos pastāv norādījumi, ka tās bija pazīstamas daudz senāk.
Minētais mūzikas instruments ir izvēlēts arī tādēļ, ka tas piederēja kādreizējai Dinsberga (Kubalu) pamatskolas pārzinei un skolotājai Sofijai Dravniecei (1895–1998). S. Dravniece 30 gadu garumā sevi veltīja mūža aicinājumam – darbam skolā. Neskatoties uz padomju varas pārestību – izsūtījumu 1949. gada 25. martā, viņa spēja saglabāt dvēseliskumu un vienkāršu ticību labajam. S. Dravnieces devums ir nozīmīgs ar ieguldījumu dzimtā novada kultūrvēstures saglabāšanā, uzrakstot atmiņas par Kubeles skolu un pierakstot Dundagas apvidus izloksnes paraugus. Šo ilggadējās skolotājas nozīmi latviešu kultūrā novērtēja ASV Viskonsīnas štatā dzīvojošais brālēns Konstantīns Dravnieks (1914–2003), kurš 1990. gados savai radiniecei uzdāvināja kokli. Viņš, būdams inženieris un mehāniķis, bija prasmīgs kokļu darinātājs, kurš nodarbojās ar to apmēru, uzbūvju un skaņas īpatnību pētniecību. K. Dravnieka meistarotās kokles bija gan izstādītas Amerikas latviešu lietišķās mākslas izstādēs, gan talantīgu koklētāju rokās atskaņoja tautasdziesmas dažādos trimdas pasākumos.
Dravnieks un viņa brālis fizikālķīmiķis Andrejs Dravnieks (1912–1986) bija izcilā pedagoga un vairāku mācību grāmatu autora Friča Dravnieka (1873–1967) dēli. Savukārt Sofijas tēvs Jānis Dravnieks (1862–1929) bija F. Dravnieka brālis. Abu brāļu māte Marija Dravnieks (dzim. Barons, 1832–1910) bija slavenā folklorista Krišjāņa Barona (1835–1923) jaunākā māsa. Kā redzams S. Dravniece pieder pie Latvijai nozīmīgu gara darbinieku dzimtas.
Talsu novada muzeja apmeklētāji izstādīto kokli varēs apskatīt līdz jūlija beigām. Sagatavota arī darba lapa bērniem.