Aktualitātes

Barikāžu laiks Viestura Brālīša atmiņās

1991. gada 13. janvārī no Laidzes braucam uz manifestāciju Rīgā. No rīta dzirdējām par notikumiem Viļņā, līdzi ņēmām arī radio. Pēc Lielupes tilta uz ceļa stāvēja vīrietis ar pusaudzi un cēla roku. Autobusā vieta vēl bija un šoferis apstājās. Vīrietis iekāpa autobusā un sacīja, ka Rīga esot aplenkta, karaspēks  ieņemot pilsētu un esot nobloķējis ceļus, mēs nekur tālu netikšot, lai braucot  mājās. Pēc brīža vīrietis izkāpa no autobusa, droši vien, lai to pašu stāstītu citos autobusos. Es biju sašutis, ka tā pretīgi var melot un vēl bērna klātbūtnē. Cits provokators manifestācijas laikā, kas notika Daugavas krastmalā kliedza, ka esam aplenkti un vienīgais atkāpšanās ceļš ir Lauksaimniecības ministrijas augstceltne, tautā saukta par “skābbarības torni”.

1991. gada 17. janvārī pēcpusdienā izbraucām no Laidzes tehnikuma un devāmies sargāt televīzijas torni. Lai īsinātu laiku, trijatā iegājām studijā, noklausījāmies koncertu. Es pirmo reizi redzēju satelīta šķīvi un skatījos ziņas no ārzemju televīzijām.

Domājām, kur varētu būt bīstamākā vieta, kur varētu uzbrukt, apstaigājām Daugavas malu. Tā varēja būt laivu piestātne. Ievēroju, ka cilvēki barikāžu nocietinājumus lielā skaitā pameta divos – trijos naktī. Kad no rīta sākās rosība pilsētā, tad atgriezās uz barikādēm.

No rīta  atkal kopā ar Uldi Zvejnieku un Eduardu Landmani devāmies apskatīt pārējās svarīgākās barikāžu vietas Vecrīgā. Tad arī tapa fotogrāfijas ar barikāžu skatiem. Uz Brīvības ielas stāvēja automašīnu rinda, garām brauca OMON kaujinieki ar “GAZ-69” automašīnu vaļējām durvīm. Kaujinieki pilnā bruņojumā  izliekušies ārpus mašīnas, skatījās vai zem automašīnām nav  novietoti kādi aizsardzības ieroči.  18. janvāra pusdienlaikā jau bijām mājās Laidzē.

Attēls:  Barikāžu dalībnieki no Laidzes pie televīzijas torņa Zaķusalā 1991. gada 18. janvāra rītā.

Paldies Viesturam Brālītim – bijušajam Laidzes lauksaimniecības tehnikuma pasniedzējam par atmiņu stāstījumu.

Kristiāna Skromule,

Talsu novada muzeja speciāliste vēstures jautājumos