Uncategorized

Bāra bērni Justīnes Seiles-Urtānes gleznās

No 12. februāra Talsu novada muzeja Izstāžu zālē būs iekārtota jau otrā Justīnes Seiles-Urtānes gleznu izstāde.

Mēs uzreiz pamanīsim, ka Justīne neatlaidīgi turpina 2017. gada Talsu muzeja izstādē (“Bez nosaukuma”) redzēto un iesākto ceļu savā glezniecībā – tā ir interese par mūsdienu sabiedrības dzīvi un cilvēku, rādot to ne vienmēr no rožainās vai harmoniskās puses.  Emocionāla sakāpinātība, pārspīlējumi, ilūziju sabrukums, skumjš traģikomisms – tās visas ir Justīnes gleznās sastopamas noskaņas un vērojumi. Ļoti veiksmīgs ir šīs izstādes nosaukums: bāra bērni.  Burtiskā nozīmē tie ir mākslinieki, mūziķi, brīvdomātāji un citi, kas satiekas kādā bārā, lai pļāpātu,  diskutētu par aktuālajām tēmām kultūrā un ikdienā, arī lai dažreiz atslābtu un aizmirstos. Iespējams, kāds no viņiem arī jūtas kā bārenis-bāra bērns –  nenovērtēts un nesaprasts, nelaimīgi iemīlējies vai darbu nedabūjis iecerētajā kultūrvietā…

“Bāra bērni” ir Justīnes Seiles-Urtānes Latvijas Mākslas akadēmijas maģistra darbs (vad. gleznotāja Vija Zariņa).  Nakts  dzīves realitāti jaunā gleznotāja ir izjutusi divus gadus, pašai strādājot aiz bāra letes. Miglainajās vakara stundās vērojot ienākošos un aizejošos bāra bērnus, viņu acu skatus un kustības, ķermeņu valodu un grimases, ir “atlasīti” neaizmirstamākie nakts personāži un norises. Ar Justīnes  gleznotājas otu un teicamo zīmētājas prasmi ir radusies savdabīga, pat dokumentāla gleznu kolekcija mūslaiku Latvijas tomēr kopumā tik gaumīgi sakārtotajā glezniecības kopainā.

Justīne  Seile-Urtāne ir dzimusi Talsos un mācījusies Talsu 2. vidusskolā, Ventspilī apmeklējusi  Mārītes Klušas tēlotājas mākslas studiju.  Mācījusies Liepājas Mūzikas, dizaina un mākslas vidusskolas glezniecības programmā, 2021. gadā iegūts maģistra grāds vizuāli plastiskajā mākslā Latvijas Mākslas akadēmijā. Pēdējos četrus gadus Justīne aktīvi piedalās dažādās jauno mākslinieku izstādēs un projektos Latvijā un Lietuvā,  šobrīd dzīvo Skrīveros.

Izstāde apskatāma līdz 2022. gada 13. martam.

Glezna: “Naktsmaiņa”

Guna Millersone, Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos