Aktualitātes

Baltu vienības diena

Tik, cik būs uguņu uz katra kalna, tik mēs arī dzīvosim…

Lēnām, gadu tūkstošu gaitā, baltu tautas ir iznīkušas un izgaisušas. Mūsdienu pasaulē vienīgie baltu valodu runātāji ir latvieši un lietuvieši.

22.septembrī divas pēdējās baltu tautas atzīmē Baltu vienības dienu. Šis datums izvēlēts, pieminot uzvaru Saules kaujā 1236. gada 22. septembrī, kurā lietuvieši un zemgaļi iznīcināja tā laika lielāko un labi organizēto krustnešu militāro spēku Austrumbaltijā – Kristus Bruņinieku brālību jeb Zobenbrāļu ordeni.

Lēmumu par Baltu vienības dienas atzīmēšanu pieņēma Latvijas un Lietuvas parlamenti 2000. gada 18. maijā.

Baltu vienības dienas būtība ir veicināt latviešu un lietuviešu  tuvināšanos un draudzību. Tā nav tikai datums kalendārā, baltu vienība ir darbs ik dienas šīs idejas vārdā.

22.septembrī Latvijas un Lietuvas pilskalnos, svētkalnos un citās nozīmīgās vietās tiks aizdedzināti ugunskuri baltu vienotības apliecinājumam.

Sirmā senatnē iedegti ugunskuri ir aicinājuši senčus vienoties cīņai un aizsargāt savu zemi, savu dzīvību un savdabību. Kalnā iededzināta uguns ir baltu garīgās vienotības apliecinājums un stiprinājums, tā ir zīme, ka esam un būsim.

Inese Vempere,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste vēstures jautājumos

Foto: Sandis Priede