AktualitātesPublikācijasVēstures jaunumi

Baltijas ceļam – 35

Radio ierīces rībina “Atmostas Baltija”, Lietuva, Latvija, Igaunija cita citai solidāri pabiksta sānu – šodien aprit 35 gadi kopš Baltijas ceļa. Miermīlīgā akcija risinājās 1989. gada 23. augustā un bija starptautiska mēroga Baltijas sauciens pēc neatkarības. Tas ir neatsverams posms, kas ilgtermiņā panāca brīvību PSRS okupētajām tautām. Neatskandināms no sirds paldies ikvienam, kas todien uzdrošinājās!

Baltijas ceļa maršruts no Tallinas caur Rīgu līdz Viļņai tika rūpīgi organizēts posmos, Kurzemes iedzīvotāji pulcējās galvenokārt starp Rīgu un Bausku.[1] Viens no cilvēkiem, kas rūpējās par Talsu rajona iedzīvotāju kontrolētu nokļuvi turp, bija nu jau pensionētais policijas darbinieks Edvīns Zihmans. “Tolaik strādāju Talsu iekšlietu daļā, un sakarībā ar Baltijas ceļu Talsos tika organizēti autobusi. Mēs, Talsu rajona milicijas daļa, bijām lojāli Latvijas Republikai. Mums ir latvisks rajons, iekšlietu daļā mēs lielākoties bijām latvieši. Bija arī daži izņēmumi, krievvalodīgie, bet arī tie bija lojāli Latvijai. Problēmu šajā ziņā nebija kā varbūt citos reģionos, piemēram, Latgalē vai arī pašā Rīgā. Lai nodrošinātu, ka nerodas kādas provokācijas un viss noritētu mierīgi, tika nolemts, ka mēs šo kolonnu pavadīsim. Tā kā es biju Talsu autoinspekcijas vada komandieris, es pats uzņēmos šo misiju. Ar trafarēto milicijas žigulīti tika saformēta šī kolonna, un mēs devāmies uz Rīga–Bauska ceļu. Mums bija norādīta koordināta, kilometrs. Braucot pa Rīgas apvedceļu krustojumā ar Bauskas ceļu, sākām kilometru meklēt. Atradām, bet bija jautājums, uz kuru pusi, jo bija jāatrod arī nākamais kilometrs. Izspriedām, ka tas varētu būt uz Rīgas virzienu, ar žigulīti aizbraucām, atradām otru koordinātu – robežu, kādā Talsu rajona iedzīvotājiem jāstājas. Neatceros, vai dalībnieki devās pa visiem kilometriem ar autobusiem vai ar kājām, bet viss notika. Es zonā uzmanīju kārtību.” Par paša izjūtām Edvīns izsakās tā: “Atbildības sajūta bija diezgan augstā līmenī, jo tas bija Rīgas tuvums. Bija uztraukums, bet, kā jau latvietim, arī saviļņojums. Ceļa laikā ar daudziem iznāca parunāties, satiku paziņas no Jelgavas, kas brauca un visu filmēja. Mūsu kolonnā bija arī Pēteris Simsons, tā laika Augstākās Padomes deputāts. Ar viņu arī sanāca tāda sirsnīga saruna. Viss bija kārtībā.”

Uz Baltijas ceļu devās arī tagadējais Talsu novada muzeja darbinieks Māris Grundmanis: “Ir pagājuši 35 gadi, ir sīkumi, kas noteikti piemirsušies. Man bija jauna cilvēka skatījums, par politiku arī neinteresējos tik izteikti kā tagad. Man bija 29 gadi, tajā laikā es strādāju metālrūpnīcā “Talsi”. Tur mums bija pašiem savs autobuss, laziņš. Ja vajadzēja, varējām kaut kur aizbraukt. Parasti cehā ienāca kāds no vadības, noskaitīja, ka ir kāds brauciens uz turieni, uz turieni… Par akciju todien visticamāk uzzināju tieši darbā, daļa kolektīva aizbraucām – aptuveni tik, cik vietas autobusā. Visi jau arī nevarēja, tā ir ražošana, bija vairākas maiņas. Mēs braucām uz Iecavu, izbraucām salīdzinoši laicīgi, bet jau krietni pirms Rīgas sāka veidoties transporta sastrēgumi. Lielais autobuss jau arī nevar neko daudz apdzīt, lavierēt. Mēs ieradāmies ar nokavēšanos – tad, kad visi jau bija sastājušies rokās. Mēs paguvām iespraukties, nostājāmies, bet tas bija īss brīdis. Nebijām vienīgie, kas tika vēlāk, bet es priecājos, ka paspējām vispār. Sajūta bija iespaidīga, bērniem bija rokās Latvijas karodziņi, pat tikai vizuāli tas cilvēku daudzums atstāj vērienu. Es nevaru apgalvot simtprocentīgi, jo vēlāk skatījos visādus kadrus pa televizoru, bet man liekas, ka tas helikopters arī lidinājās virs.”

Lūkojot pēc cilvēkiem, kuri būtu atvērti padalīties ar savu Baltijas ceļa stāstu, uzklausīju arī vietējos, kuri par notikumu todien nebija zinājuši, bijuši par jauneklīgu, lai par akciju izrādītu pietiekamu interesi, nespējuši atrast vai nokavējuši transportu, atturējušies ģimenes vai darba apsvērumu dēļ, kā arī atbalstījuši notikumu no attāluma.

Marta Paula Vigule

Talsu novada muzeja speciāliste vēstures jautājumos

 

Daiņa Kārkluvalka foto, Talsinieki Baltijas ceļā posmā starp Rīgu un Bausku

 

Bibliogrāfija:

[1] Baltijas ceļš 30. Latvija 100, 21.08.2021. Pieejams: https://lv100.lv/Uploads/2019/08/21/baltijas-cels-30-buklets-230×340-v9-lv-web.pdf