AktualitātesIzstādes muzejāMākslas jaunumiŠobrīd muzejā

Izstāde “Pieminot Lidiju Auzu, Mariju Mucenieci – Indusi un Žani Sūniņu”

No 6. jūnija Talsu novada muzejā apskatāma piemiņas izstāde veltīta trim ar Talsu novadu saistītiem māksliniekiem – jubilāriem.

Lidija Auza (1914 – 1989) bija viena no pirmajām latviešu māksliniecēm, kura jauca krāsu ar PVA temperas veidotām reljefām formām un neierastiem materiāliem – stiklu, metālu, plastmasu, tekstilu, koksni u.c. L. Auzas gleznās un dekoros vēstījums ietērpts spēcīgā zīmju sistēmā, padomju  bezpersoniskajai varas cildināšanai pretī liekot mitoloģisko, tautas folkloru un Latvijas dabai raksturīgo. Lidija Auza Talsos pavadīja teju 10 dzīves gadus, izdaiļojot sabiedriskās celtnes un viņas darbi joprojām atrodas gan Talsu novada domes vestibilā, gan Talsu mākslas skolā un ceram, ka dzimtsarakstu nodaļā pēc remontdarbiem  arī.

Marijas Mucenieces – Induses (1904 – 1974) grafikas ir izcils paraugs sievietes spējai radīt vitālus, nozīmīgus lielformāta darbus ar psiholoģiski sarežģītu sižetu. Rojā dzimusī māksliniece bija spiesta doties uz Zviedriju bēgļu laivā. Briesmu pilnajā pārbraucienā līdzi tika ņemtas arī ruļļos satītas grafikas lapas. Lielāko daļu dzīves Indusu ģimene pavadīja Upsalā. M. Mucenieces – Induses māksla eksponēta ASV, Beļģijā, Zviedrijā un Parīzē, viņas grafikas glabājas vairākos prestižos ārzemju muzejos.

Žanis Sūniņš (1904 – 1993) ar molbertu un krāsu kasti bijis teju jebkurā Talsu novada stūrī, mūža gaitā radot netveramu apjomu gleznu. Jaunības gados Žanis  zīmēja dekorāciju  metus lugu uzvedumiem un pats spēlēja uz skatuves. Vienu brīdi pat neesot varējis izšķirties, kurai mākslai sevi veltīt. Vairāku Talsu novada iedzīvotāju mājas rotā Ž. Sūniņa darinātās ainavas. Pie viņa arodu mācījušies vairāki gleznotāji.

Māksliniekiem veltītā izstāde “Pieminot Lidiju Auzu, Mariju Mucenieci – Indusi un Žani Sūniņu” Talsu novada muzejā būs skatāma līdz 6. septembrim.

Inga Pētersone, muzejpedagoģe – speciāliste mākslas jautājumos