AktualitātesIzstādes ārpus muzeja

Atklāta izstāde “Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss” Likteņdārzā

Piektdien, 7. oktobrī, Likteņdārza Saieta namā tika atklāta pastāvīgā izstāde “Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss”. Starp retās kolekcijas turētājiem arī Talsu novada muzejs.

Pastāvīgā izstāde “Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss” ir 11 Latvijas muzeju kopdarbs. Unikālā vēstuļu kolekcija ir sākta veidot 2009. gadā, kad tā tika iekļauta UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālā reģistrā.

Līdz šim saglabājušās tikai 52 vēstules no 18 autoriem, kuri tās saviem radiniekiem rakstījuši laika posmā no 1941. līdz 1965. gadam. Izstādē apkopotas ziņas par vēstuļu autoriem, kuri savas sabiedriskās darbības un pilsoniskās nostājas dēļ bija nokļuvuši padomju varai nevēlamas personas statusā, apcietināti, nogādāti GULAG nometnēs vai piespiedu kārtā deportēti uz Sibīriju 1941. gada 14. jūnijā un 1949. gada 25. martā.

Talsu novada muzeja krājumā atrodas divas UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālā reģistra nominācijā „Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss” iekļautās vēstules.

Viena no tām ir laikraksta „Talsu Vēstis” bijušā korespondenta Voldemāra Vadziņa dāvinājums – apsveikums uz bērza tāss. To sūtījusi viņa māte Lizete Lūcija Vadziņa-Vāciete(1920-2002) no izsūtījuma Sibīrijā Tomskas apgabalā vīram Kārlim (1908-1981) uz cietumu Komi 1950. gada Lieldienās.

Otra saistās ar dzejnieku un rakstnieku Aleksandru Pelēci, kurš 1969.gadā, pēc atgriešanās no Amūras apgabala Sibīrijā, Talsos atrada mājvietu. Vēstuli A. Pelēcis rakstījis vienai no savām bijušajām skolniecēm Veltai Kalniņai 1953.gadā.

Kolekcijas turētāji sadarbībā ar valsts institūcijām pašlaik strādā pie idejas veidot īpašu bērza tāss vēstuļu ekspozīciju izstādīšanai Francijas Nacionālajā Bibliotēkā Strasbūrā un Rivsaltes nometnes memoriālā 2023. gadā, kad Latvija būs prezidējošā valsts Eiropas Padomes Ministru komitejā.

Titulattēla foto: Sandis Priede