Uncategorized

Ārzemes – Daiņa Kārkluvalka jaunākā fotogrāfiju izstāde

Ar šo izstādi Talsu novada muzeja Izstāžu zālē savu 65. jubileju atzīmē fotogrāfs Dainis Kārkluvalks. Aptuveni 70 melnbalto fotogrāfiju stāsta par skaisto zemeslodi, uz kuras mēs visi dzīvojam.

Ir daudz kur būts – no Vidusāzijas līdz Spānijai pie Atlantijas okeāna, izstādes senākā bilde ir no Bahmačas stacijas Ukrainā: 1971. gads. Cilvēki gaida savus vilcienus, lai nonāktu iecerētajā galapunktā. 2022. gada 8. aprīlī, arī Ukrainā, Kramatorskas stacijā 52 cilvēki pēc krievu armijas bombardēšanas aizgāja bojā un vilcienu nesagaidīja; vēl līdz šai dienai daudzi nezina, uz kurieni viņiem būs jādodas. Karš. Fotogrāfiem jāfiksē arī šis laiks.

Šajā izstādē stacijas motīvs parādās vairākās bildēs: Ļideinojes stacija Karēlijā, Krievijā, Venēcijas stacijas drūzma ar nogurušo Inu Strazdiņu, Parīzes metro stacija ar dīvainiem tipiem… Stacijās pulcējas cilvēki, un šajā Daiņa Kārkluvalka izstādē arī uzvar viņa interese par cilvēku – par prognozējamo vai arī nu nepavisam – tā var būt kāda franču kunga nosvērta ik rīta pastaiga Luksemburgas dārzā vai arī kāda cita “iznāciens” no Helsinku miskastes Talsu Vēstu kolektīva priekšā 1993. gadā … Fotogrāfa reakcija bijusi zibenīga. Daudzās fotogrāfijās valda melanholiskas noskaņas: gados vecāki itāļu vīri kafejnīcās un garās pastaigās pa saulē sakarsētām vecpilsētām, padomju Krievijas un Baltkrievijas pilsētu vai sādžu skumjie paradoksi, gulošie saules brāļi pavisam tuvu Venēcijas mākslas biennālei vai “saules suņi” pie Jūrmalas sadraudzības pilsētas Teračīnas domes… Ir Venēcijas un citu Eiropas dienvidu pilsētu nezūdoši skaistā scenogrāfija, ir kafejnīcu dinamika un skaistas sievietes Izraēlas skatlogos. Daiņa Kārkluvalka fotogrāfa acij piemīt savs skatījums un atlase. Skatītājam šajā izstādē ir jācenšas būt tik pat vērīgam kā fotogrāfam, tad arī sagaidāmi neparasti atklājumi.

Izstāde “Ārzemes” būs apskatāma līdz 22. maijam, bet tikšanās ar mākslinieku Talsu novada muzejā notiks Mākslas dienu pasākumā 14. maijā plkst. 16:00.

Guna Millersone, Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos.

Foto: Bahmačas stacija. Ukraina. 1971. gads.