Atis Viduks “STRAUTIŅŠ”
MĒNEŠA MĀKSLAS PRIEKŠMETS
STRAUTIŅŠ. A/E, 80×100. 1963.
ATIS VIDUKS (1887 – 1966)
“Mākslinieks un pedagogs Atis (Oto) Viduks palicis atmiņā kā ļoti enerģiska spara un trauksmes pilna personība, kas saviem zīmēšanas pulciņa dalībniekiem – audzēkņiem mēģināja iedot šo sparu, ķeroties pie vismazākā zīmējuma,” tā 1987. g. maijā Talsu novadpētniecības un mākslas muzeja atsauksmju grāmatā par gleznotāju rakstīja J. Liepiņš. Vairāki A. Viduka vadītā Talsu zīmēšanas pulciņa dalībnieki iestājās Mākslas akadēmijā – Arnis Zupiņš, Viesturs Grants, Jānis Kaksis, Juris Mauriņš, Maigonis Osis, Valda Blunova-Malēja. Tas bija spilgts laiks Talsu mākslas vēsturē.
A.Viduks dzimis Kuldīgas “Olerājos” laukstrādnieka ģimenē. Agrajās gana gaitās, iepazīstoties ar domu biedru Indriķi Zeberiņu (1882 – 1969), A. Vidukam radās noturīga interese par zīmēšanu. Pēc īslaicīgām mācībām Štiglica Centrālajā tehniskās zīmēšanas skolā un Stroganova mākslas skolā Maskavā viņš 1923. g. atgriezās Latvijā un zīmēja karikatūras preses izdevumiem. 1930. g. absolvēja Latvijas Mākslas akadēmijas Jāņa Roberta Tillberga Figurālās glezniecības meistardarbnīcu. Līdz II pasaules karam A. Viduks dzīvoja Rīgā un strādāja par skolotāju vairākās mācību iestādēs. 1944. g. mākslinieks pārcēlās uz Talsiem un turpināja pedagoģisko darbu. A. Viduks strādāja arī Valdemārpilī, ceļu no Talsiem līdz Valdemārpilij nereti mērodams kājām.
A.Viduka dabas vērojumi pārtapuši gleznieciskā realitātē ar ekspresīvu izteiksmi, izcilu kolorītu, tverot gan agras, gan vēlas diennakts stundas. Kādā Talsu mākslinieku darbu izstādes katalogā Atis rakstījis: “Es nefilozofēju, kad gleznoju, bet gan aizraujos ar iespaidīgiem dabas motīviem, kur galvenais ir krāsu zieda laukumi un gaisma samērīgās proporcijās. Tās jājūt, tās nevar izdomāt.”
Gleznā “Strautiņš” nojaušamas A. Viduka simpātijas pret nīderlandieti Vinsentu Van Gogu. Talsu novada muzeja krājumā ir 22 A. Viduka darbi.
Inga Pētersone, Talsu novada muzeja pedagoģe – speciāliste mākslas jautājumos