Aktualitātes

Arņa Martinelli izstāde “Mitoloģija. Rekonstrukcija” Talsu novada muzejā

No 2025. gada 7. jūnija līdz 27. jūlijam Talsu novada muzeja izstāžu zālē būs skatāma multimākslinieka Arņa Martinelli personālizstāde “Mitoloģija. Rekonstrukcija” – audio/vizuālu kompozīciju cikls, kurā tiek rekonstruēti būtiskākie Eiropas kultūras mīti. Izstādes atklāšana notiks 7. jūnijā plkst. 15.00, un tā aicina skatītājus iegrimt mītu pasaulē caur lielizmēra tēliem un autormūziku.

Mākslinieks rekonstruē nozīmīgākos Eiropas kultūras mītus, pasniedzot tos kā triju personu mijiedarbību nedaudz paradoksālā, postromantiski ironiskā veidolā. Katrs tēls slēpj vai daļēji atklāj savu stāstu, taču to saspēle piefiksēta robežsituācijā kādā tiem svarīgā brīdī. Mākslinieka skatījumā šie naratīvi ir veidojuši un joprojām veido cilvēka apziņas un pasaules uztveres formēšanās metareflektisku fonu.

Figūras tēlotas kā atdzīvojušās skulptūras, kuru atveidošanā izmantoti gan grafiski, gan gleznieciski paņēmieni. Kompozīcijas nevar uzskatīt par gleznām, jo autors šoreiz apzināti ignorē klasiskos glezniecības principus, lai lielizmēra grafikas vai plakāti precīzāk atklātu idejas strukturālās pamatvērtības. Darbu ekspresija un disonējošie akcenti palīdz izteikt sākotnējo ideju vēstījumus. Konfliktu prioritātē dominē humānisma virsvērtība.

Tēmu izvēle sākas ar pirmā pāra kārdināšanu, tālāk ved uz antīko pasauli caur Orfeja, Eiridīkes un Aglonīkes mistēriju, Tēzeja, Minotaura un Ariadnes drāmu, un Kentaura konfrontāciju ar Erosu un Psīhi. Kristietības laikmeta būtiskākie kultūrvaroņi Fausts, Hamlets un Parsifāls ar saviem pavadoņiem Mefistofeli, Margarētu, Ofēliju, Joriku, Amfortasu un Kundriju manifestē individualitātes šaubu un potenciālas attīstības ceļu, kas atklājas caur mūsdienām tuvāku personāžu prizmu.

Septiņas vizuālās ainas (2,50×2,10 m) papildina pēc analoģiska principa veidotas skaņu kompozīcijas, tādējādi veidojot sinerģiju starp vizuālo pieredzi un audiālo dimensiju (“Mythology”, Op.16 pieejams “Spotify”, “Apple Music” u. c.).

“Jāatzīmē, ka šis nav mitoloģijas atšifrējums vai paskaidrojums, jo mītos vienmēr klātesošs ir neizskaidrojamais, nojaušamais, ko skatītājs–klausītājs var rekonstruēt tam aktuālo tēlu sistēmā. Mīti nav tikai pagātne, tie dzīvo mūsu zemapziņā un veido realitāti, kurā mēs paši esam to dalībnieki,” tā izstādes autors.

Par autoru

Multimākslinieks Arnis Martinelli (dz. 1973) ieguvis Mākslas maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijā, izstādēs piedalās kopš 1995. g., sarīkojis vairākas personālistādes, tostarp 2024. gadā – “Baletomānija” izstāžu zālē “Jūras vārti” Ventspilī, 2023. gadā – “Ariadne” Kuldīgas Mākslinieku rezidences galerijā. Ir piedalījies desmitiem grupu izstādēs, starptautiskās biennālēs, ieguvis vairākas atzinības Latvijā un ārzemēs, darbi atrodas nozīmīgās pašmāju un ārvalstu kolekcijās. No 1998. gada ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs. Aktīvi darbojas stājmākslas, grafiskā dizaina un autormūzikas segmentos. Ierakstījis un izdevis vairāk kā desmit savas mūzikas albumu, daļa no kuriem ir pieejama populārākajās mūzikas straumēšanas platformās.