AktualitātesIzstādes muzejā

Ārkārtas stāvoklī…

Talsu novada muzejs atrodas baronu fon Firksu celtajā savrupnamā Villa Hochheim. Vēsturiskā celtne piedzīvojusi divus pasaules karus, okupācijas režīmus un dažādu varu maiņas. Otrā pasaules kara laikā ēkā  tika ierīkots kara hospitālis. Šodienas apstākļos, salīdzinot ar aizgājušiem laikiem,  mēs dzīvojam relatīvā komfortā.

Tostarp ārkārtas  situācija ieviesusi izmaiņas arī muzeja ikdienas dzīves ritējumā: daļa darbinieku strādā attālināti, atcelti plānotie pasākumi, traucēta pilnvērtīga izstāžu darbība.

Ārkārtas stāvoklis būtībā sevī paredz neatliekamu rīcību, un tikai pēc tam varam izvērtēt tās pareizību. Ko nozīmē ārkārtas stāvoklis, un kādas ir tā izraisītās sekas šobrīd? Vai ierobežota iespēja brīvdienās iegādāties kādas konkrētas preces, vai, piemēram, kāda būtu situācija, jā būtu ierobežota iespēja piekļūt pirmās nepieciešamības precēm vispār?

Izstāde “Ārkārtas stāvoklī…” tapusi ārpus plāna un savlaicīgas gatavošanās. Tās veidošanā izlaisti vairāki būtiski elementi, kurus parasti ievēro strādājot pie tematiskām izstādēm. Pamatā ir rīcība ar mērķi piesaistīt un noturēt apmeklētāju uzmanību muzejam neierastā darba režīma apstākļos.

Vienu no skaistākajām muzeja telpām pārveidojot par aptiekas, lazaretes un laboratorijas apvienojumu, saglabājam estētisko vidi, bet aizpildām to ar vēsturiskiem priekšmetiem un artefaktiem, kas saistīti ar medicīnu un higiēnu. Līdz ārkārtas situācijas beigām mēs to papildināsim un meklēsim atbildes uz jautājumiem – kā cilvēki aizgājušos laikos raduši iespēju nodrošināt personīgas higiēnas vajadzības un medicīnisko aprūpi apstākļos, kad nebija pieejama virkne tik pašsaprotamu lietu, kā ziepes, dezinfekcijas līdzekļi u.c..

Foto: Sandis Priede

Ekspozīcija kalpos kā sava veida laboratorija – darba telpa, kurā muzeja darbinieki veiks praktiskos pētījumus, kā pašiem pagatavot ziepes vai dezinfekcijas līdzekļus, daloties ar rezultātiem virtuālā vidē. Bet izstāde būs interesanta arī klātienē,  individuālajiem apmeklētājiem. Eksperimentālā ceļa mēģināsim rast atbildi uz muzejam būtisku jautājumu, kā komunicēt un strādāt ar savu apmeklētāju ārkārtas stāvoklī?

Uldis Jaunzems-Pētersons,

Talsu novada muzeja direktors

Talsu novada muzeja darbinieki – galvenā speciāliste dabas jautājumos Linda Smilga-Šimpermane un galvenais speciālists izglītojošā darbā Raimonds Felšs sadarbībā ar Talsu Televīziju (operators Ģirts Grenevics) piedāvā muzeja izstādes “Ārkārtas stāvoklī…” video pielikumus.

Jau kopš senām dienām cilvēki ir meklējuši veidus, kā ārstēties un saglabāt labu veselību.

Piedāvājam iespēju ieskatīties videofragmentos, kā agrāk cilvēki izmantoja dabā sastopamos augus, kokaugus, dārzeņus un citas dabas veltes, lai pagatavotu vienkāršus ārstniecības līdzekļus. Uzzināsiet, kā ļaudis ievēroja mutes higiēnu, dezinficēja istabas un ārstēja elpošanas ceļu saslimšanas.

1. sižets 2. sižets 3. sižets 4. sižets

5. sižets 6. sižets 7. sižets 8. sižets

Citas interesantas atziņas atspoguļos turpmākie sižeti.

One thought on “Ārkārtas stāvoklī…

Comments are closed.