Izglītojošās programmasPublikācijas

Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām

2021.gada 14. jūnijā aprit 80 gadu, kopš Padomju Savienība pēc Latvijas okupācijas organizēja pirmās masu deportācijas – 1941. gadā tika izsūtīti vairāk nekā 15 tūkstoši Latvijas pilsoņu. Pieminot deportāciju upurus, vienlaikus visā Latvijā lasīs 1941. gadā izsūtīto Latvijas iedzīvotāju vārdus. Piemiņas pasākumi notiks arī tautiešu mītņu zemēs ārpus Latvijas.

Plkst. 10.00 plānota Valsts prezidenta Egila Levita uzruna. Godinot ikviena izvestā Latvijas valstspiederīgā piemiņu, katrā pašvaldībā plkst. 11.00 sāks lasīt deportēto iedzīvotāju vārdus. Šajā laikā translēs arī Dundagas, Rojas, Mērsraga un Talsu novada izsūtīto iedzīvotāju vārdu lasījumus. Talsu novada – Talsu novada muzeja feisbukkontā, Dundagas novada (Kolkas pagasta) – feisbukkontā Visit Dundaga, Rojas novada – Rojas kultūras centra feisbukkontā, Mērsraga novada – Mērsraga tautas nama feisbukkontā. Translācijas būs pieejamas interneta lietotājiem ar personīgo pieeju feisbukam.

Mūsu pusē pasākuma norisē iesaistīsies Laucienes pamatskolas, Talsu Kristīgās vidusskolas, Talsu pamatskolas un Valdemārpils vidusskolas skolēni.

VIDEO

Lasījums no katras pašvaldības tiks straumēts reāllaikā platformās LSM.lv un LNB.lv, kur būs pieejama “Karšu izdevniecības Jāņa sēta” izstrādāta digitāla Latvijas karte ar apkopotām saitēm uz tiešraidēm no pasākumiem pašvaldībās.

Lai veidotu un attīstītu publiski pieejamu tiešsaistes platformu, kas vizualizē deportācijas Latvijā, šajā kartē vēlāk ievietos arī piemiņas pasākumu videomateriālus un datus par deportētajiem. Platforma palīdzēs aptvert to apmēru un sekas, parādot statistiku un vienlaikus ļaujot izsekot individuāliem izvesto cilvēku stāstiem.

Digitālajā piemiņas kartē būs sadaļa, kurā ikviens latvietis pasaulē varēs ievietot savu, ģimenes vai domubiedru grupas foto ar aizdegtām piemiņas svecēm rokās.

Pasākuma idejas autore ir Sandra Kalniete, kura norāda: “Nav nekā personīgāka un individuālāka par cilvēka vārdu un uzvārdu, jo tas pavada ikvienu no dzimšanas līdz nāves brīdim un turpina pastāvēt līdz laiku aizlaikiem vēstures annālēs. Ikviens izsūtītais ir pelnījis, lai viņš nebūtu tikai sīka vienība kādā lielākā, apkopojošā skaitlī. Vārdu lasīšanas ceremonijai vienlaikus notiekot visos Latvijas novados un pagastos, un piemiņas brīžus saslēdzot vienotā Latvijas tīmeklī, tiek dota iespēja piemiņas pasākumā piedalīties kā Latvijā, tā visā pasaulē mītošajiem tautiešiem.”. Piemiņas pasākumu rīko Valsts prezidenta kanceleja sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku, ekspertiem no Latvijas Nacionālā arhīva, “Karšu izdevniecības Jāņa sēta” un sabiedriskajiem medijiem.

Piemiņas pasākuma ietvaros 14. jūnijā Talsu novada muzejā, ievērojot epidemioloģiskās drošības pasākumus, būs apskatāma ceļojošā izstāde “Es esmu pārnācis mājās”. Tā stāsta par Klaubergu ģimenes lielo sapni, kas sāka īstenoties 1874. gadā, noslēdzot pirkšanas – pārdošanas līgumu par mājas iegādi par dzimtu. Stāstu papildina dokumenti, sākot ar mājas iegādi līdz pat 1949. gada deportācijai. Izstādē arī uzzināsiet, kā beidzās šīs ģimenes sapnis. Līdzīgi stāsti atrodami daudzās dažādās deportācijās cietušo ģimenēs. Tikai sapņa nobeigums katrai ir savs.

Raimonds Felšs,

Talsu novada muzeja galvenais speciālists izglītojošā darbā

Publicēts: Talsu novada pašvaldības informatīvais izdevums “TALSU NOVADA ZIŅAS” Nr. 6, 14. lpp.
2021. gada jūnijs

Talsu novada muzeja speciāliste vēstures jautājumos Lidijas Grīnvaldes raksts – “Pieminot deportācijās cietušos”