“Ainavas ģenēze”
No 3. jūnija līdz 29. jūlijam muzejā būs skatāma Vijas Zariņas gleznu izstāde “Ainavas ģenēze”. Vijas Zariņas glezniecības interešu lokā ir Latvijas ainava. Lai gan lielformāta dabas skatu darbos māksliniece attēlojusi konkrētas vietas, stāsts nav tikai par tām.
Māksliniece savos lielformāta darbos meklē tās kodu. Nereti skatītāja pieredzē pietiek vietas kādam noteiktam Latvijas dabas atainojuma tipam, visbiežāk Purvīša ainavai, lai gan skatījums uz dabu Latvijā mainījies jau neskaitāmas reizes. Tas ir stāsts par Latviju un tai piemītošo unikālo un neatkārtojamo dabas skaistumu un cilvēkiem tajā.
Mākslinieces darbos klātesošs ir viņas glezniecībai raksturīgais reālisms. Izsmalcinātā krāsu spēle ir kā instruments, ar kuru viņa veido personīgu stāstu par Latvijas ainavu. Savā būtībā darbi ir harmoniski un atmosfēriski. Tajos nav klātesošas dabas stihijas, no tiem staro miers, vai tas būtu debesu atspulgs ūdenī, tīrums, mežs vai pļava. Tomēr šis sākotnējais miers ir mānīgs – skatītāja prātā tiek rosināti procesi, kas liek redzamo salīdzināt ar sevis pieredzēto ainavu. Tajā brīdī darbi it kā atdzīvojas, vairs nav runa par konkrētu dabas skatu, bet gan par sajūtām. Tie liek atcerēties, kā smaržo tīrums pavasara dienā, kā skan klusums naksnīgā mežā vai kā acis apžilbina saules atspīdums ūdens virsmā.
Vija Zariņa (1961) beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) profesora Induļa Zariņa monumentālās glezniecības darbnīcu (1986), profesora Eduarda Kalniņa un profesora Borisa Bērziņa meistardarbnīcu (1989). Izstādēs piedalās kopš 1980. gada, sarīkojusi vairāk nekā 20 personālizstādes. Darbi atrodas Latvijas Kultūras ministrijas, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Mākslinieku savienības muzeja, Valsts Tretjakova galerijas, Krievijas Mākslas fonda, Krievijas Kultūras ministrijas, Tartu Mākslas muzeja krājumā, kā arī neskaitāmās privātajās kolekcijās visā pasaulē. Vija Zariņa par pedagoģi strādā kopš 1986. gada, Latvijas Mākslas akadēmijā kopš 1999. gada, LMA Glezniecības katedras asociētā profesore kopš 2008. gada.
Tikšanās ar izstādes autori 3. jūnijā 17.00.