Izstādes muzejāMākslas jaunumi

Aijas Zariņas gleznu izstāde “Sapņu ezers”

Aija Zariņa "Saulkrasti" I
Aija Zariņa “Saulkrasti” I

Pagājušā gada vasarā gleznotāja Aija Zariņa Talsos pavadīja ilgāku laiku: draudzējās ar Talsu māksliniekiem, klejoja pa Talsu apkārtni, lasīja un uzzināja daudz par Talsu senatni. Māksliniecei radās ideja radīt darbu sēriju, iedvesmojoties no šīs vietas ainavas, teikām un nostāstiem. Viņa domā, ka Talsi ir vieta ar īpaši lielu enerģētiku: pirmkārt, tie ir apkārtnes pilskalni – vietas ar klusu starojumu, par kuru noslēpumaino spēku un bagātību stāsta vecās teikas; tās stāsta arī par aizmirsto veco civilizāciju milžiem, kuri Baltijā kādreiz dzīvojuši. Nesuši milzīgos akmeņus, bēruši kalnus, cēluši savas mītnes…

„Apmeklēju teiksmaino Sapņu ezeru – pilnīgi apaļu ūdenskrātuvi mežā, pie kura no kalna lejā var nokļūt pa šauru taku. Jau no seniem laikiem talsinieki iet uz šo īpašo vietu, lai tur kavētos, domātu un „gara acīm” risinātu savas problēmas, sapņotu par nākotni, izzinātu pagātni…” Aija sauc Talsus par senu kultūras sapņu vietu, kura atrodas starp brīnišķīgiem kalniem un ezeriem. Bezdubeņu ezers, Sirds ezers – arī tās ir sakrāli skaistas vietas. Visa Latvija ir teiksmaina zeme ar noslēpumainu pagātni, kas rosina sapņot un radoši fantazēt, tas viss rosina mākslai.

Aija Zariņa (1954) ir viena no zināmākajām Latvijas gleznotājām, 1982. gadā beigusi Latvijas Mākslas akadēmiju, agri iesākusi strādāt ar lielām plaknēm, radikalizētu krāsu un pavisam vienkāršu zīmējumu – askētisku līniju; ar savu gleznu formātiem spējot piepildīt lielas telpas. Ir sarīkojusi lielu skaitu personālizstāžu, kuras iegājušas Latvijas mākslas vēsturē ( „Aija zīmē. Aija zīmē”, 1998; „Kentaurs, putns un zilonis”, 1993; „Princeses Gundegas melnā istaba”,1991; dalība izstādē-akcijā „Maigās svārstības”, 1990 ), dažas izstādes piedzīvojušas nepatikšanas un priekšlaicīgu slēgšanu.

Aija Zariņa strādā arī grafikā, grāmatu dizainā, scenogrāfijā, objektu mākslā, land art.

Izstāde „Sapņu ezers” Talsu novada muzejā tiks atklāta 13. septembrī plkst. 16:00, tā būs apskatāma līdz 16. oktobrim.

 

Guna Millersone,

Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos