Krājuma jaunumiVirtuālās izstādes

Virtuālā izstāde “Spēlmaņi un muzikanti muzeja krājuma fotogrāfijās”

Dažādas mūzikas skaņas cilvēku ir pavadījušas turpat visās dzīves gaitās jau no neatminamiem laikiem. Par spēlmaņiem un spēlēšanu varam lasīt tautas pasakās, teikās un dainās. Uzskatāmas liecības saglabātas un dokumentētas fotogrāfijās.

Talsu novada muzeja krājumā senākie muzikanti attēlos redzami no 20.gadsimta sākuma. Vairums attēlu liecina, cik iecienīta muzicēšana bijusi 1920.-30.gados. Lai arī muzikanti instrumentu spēli (nereti arī pašu instrumenta izgatavošanu) bija apguvuši  pašmācības ceļā, spēlmaņi un muzikanti bija neiztrūkstoši un būtiski dalībnieki gan sabiedriskos pasākumos, gan mājas viesībās  un ballēs.

Viens no senākiem un ļoti nozīmīgiem instrumentiem bija vijole – Latvijā tā sastopama jau 17.gadsimtā. Vijoles latviešu zemnieki ātri iemīļojuši, jo tā piemērota tautas deju pavadījumam, salīdzinoši lētas un viegli apgūstamas. Harmonikas (ermoņikas) parādās 19.gadsimta sākumā. Tās iepatīkas ar skanējuma skaļumu un samērā vienkāršo spēles tehniku. Ar tām spēlēja deju mūziku – polkas, valšus, kadriļas. 20.gadsimta pirmajā pusē tās varēja salīdzinoši lēti nopirkt. Akordeoni ar klavierveida klaviatūru parādījās 19.gadsimta otrā pusē.

No individuāliem spēlmaņiem izveidojās tā saucamās lauku kapelas, kurās apvienojās mūzikas mīļotāji bez speciālās izglītības, kas pašmācības ceļā apguvuši instrumenta spēli un spēlēja, paļaujoties uz savu atmiņu un improvizācijas spējām. Instrumentu sastāvs kapelās bija ļoti dažāds, tāpat kā spēlētāji. Uzņēmīgākie skolotāji izveidoja orķestrus skolās. Kā redzams fotogrāfijās Talsu ģimnāzija, pateicoties skolotājam Aleksandram Ezeriņam, varēja lepoties ar savu simfonisko orķestri un pūtēju orķestri, kas bija apgādāti ar salīdzinoši lepniem instrumentiem. Taču lauku skolas iztika ar vieglāk pieejamām – mandolīnām. Mandolīnas spēlēja gan bērni, gan pieaugušie, tās bija populāras līdz par 1960. gadiem.

Talsu pilsētā 1920.-30.gados pazīstams bija skolotāja Andreja Tīla vadītais pūtēju orķestris, Jāņa Sūniņa orķestris un Talsu aizsargu orķestris, kura sastāvā spēlēja arī Sūniņa vīri.

Izstādes autore: Daija Lēmane, Talsu novada muzeja galvenā krājuma glabātāja